Kontakt

Kariera

PL
UNIMOT RCEkoenergia Aktualności Przedstawiciel UNIMOT GAZ S.A. prelegentem „OIL TERMINAL 2013”

Przedstawiciel UNIMOT GAZ S.A. prelegentem „OIL TERMINAL 2013”

27.11.2013

Miło nam poinformować, że Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki – Adam Sikorski był jednym z prelegentów tegorocznego Międzynarodowego Kongresu „OIL TERMINAL 2013”. Kongres odbył się w dniach 21-22 listopada br. w Petersburgu.

Międzynarodowy Kongres Transportu, Magazynowania i Przeładunku Ropy Naftowej, Gazów Płynnych i Produktów Ropopochodnych OIL TERMINAL jest jednym z najbardziej prestiżowych spotkań w tej branży. Organizatorem Kongresu jest Vostock Capital.

W tegorocznym Kongresie wzięło udział wielu cenionych specjalistów z branży naftowej i gazowniczej. Podczas dwudniowych spotkań podjęto szereg ciekawych i aktualnych kwestii, m.in.  wyzwania stojące przed rosyjskimi i zagranicznymi terminalami naftowymi oraz systemy jakości i kontroli ilości ropy naftowej i produktów ropopochodnych w zakładach magazynujących.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, jedną z prezentacji podczas Kongresu „OIL TERMINAL” przeprowadził Adam Sikorski, Przewodniczący Rady Nadzorczej UNIMOT GAZ S.A. Temat jego wystąpienia brzmiał: „Trendy i najnowsze informacje z rynku LPG w regionie Europy Wschodniej i krajów WNP”.
Poniżej zamieszczamy streszczenie prelekcji Pana Sikorskiego.

Chociaż zapotrzebowanie na gaz odnotowało w ostatnim czasie lekką tendencję spadkową, a lokalni producenci LPG zwiększyli swoje moce produkcyjne, to i tak eksport z WNP zaspokaja  aż  74% potrzeb naszego regionu.

Wydobycie ropy i gazu ze źródeł łupkowych wywołuje presję na zwiększenie eksportu gazu LPG z USA. Od 2008 eksport propanu z USA szybko i systematycznie wzrasta, a potencjalne możliwości eksportowe terminali morskich stale rosną.  Na 2014 r. przewidywana jest coraz większa presja eksportowa ze strony USA – szczególnie na rynku ARA oraz zachodniej części Morza Śródziemnego.

Rosja zwiększa też produkcję LPG , co przy utrzymującym się na stałym poziomie zapotrzebowaniu rynku wewnętrznego daje możliwość powiększenia puli na eksport – jednak nie jest to wzrost tak dynamiczny, jak w przypadku USA. 

Zmieniła się również czołówka importerów LPG z Rosji. Polska, która od lat była głównym importerem, została wyprzedzona w 2013 r. przez  Turcję.  Przewiduje się, że do końca roku Turcja sprowadzi  1 808,4 tys. ton gazu płynnego  wobec 1 127,9 tys. t, które popłyną do Polski. Prognozuje się również na 2014 r. zmniejszenie udziału eksportu do Polski z wykorzystaniem transportu kolejowego.

Najwięcej gazu Polska sprowadzi z koncernów: Sibur (36%), Novatek (31%) i Gazprom (17%) globalnego importu do Polski w 2013 r.

Struktura rynku gazu płynnego w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat jest w miarę stabilna: 73,4% zużywa transport (autogaz), 14,4 % to gaz butlowy i 12,3 % – gaz do zbiorników, wykorzystywany do celów grzewczych.

W świecie LPG wydarzeniem roku 2013 były pierwsze przeładunki  w porcie Taman,  nad  Morzem Czarnym, oraz w porcie Usluga  (Morze Bałtyckie).

Zobacz  również

Unimot dostarcza do Raben Transport paliwo HVO100 w ramach programu pilotażowego
Grupa UNIMOT sponsorem 48. Dni Czechowic-Dziedzic
Grupa UNIMOT sponsorem „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego”