Kontakt

EN PL UK

Naszym celem jest maksymalne wykorzystywanie potencjału dotychczasowych kluczowych segmentów biznesowych i umacnianie ich pozycji rynkowej. Równolegle zakładamy aktywny udział w transformacji energetycznej i zwiększanie udziału w rynku, a w konsekwencji wzrost wartości Grupy i wszystkich jej interesariuszy przy jednoczesnym osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

 

Strategia Grupy UNIMOT na lata 2024-2028 obejmuje działania dwutorowe: 

 

  • Utrzymywanie efektywnej działalności w obszarach paliw, tradingu i logistyki wraz ze stopniowym poszerzaniem portfolio produktowego oraz dywersyfikacją portfela klientów w kierunku paliw i energii o niższej emisyjności. 
  • Realizację inwestycji w nowe kierunki rozwoju, w tym w obszarach elektroenergetyki i ciepłownictwa, w celu dywersyfikacji źródeł przychodów.

Strategia uwzględnia wyzwania transformującego się świata, a jednocześnie kładzie ogromny nacisk na maksymalne wykorzystanie potencjału biznesów, na których opiera się dotychczasowa działalność Grupy. W okresie przejściowym, UNIMOT dąży do wykorzystywania efektu wielopłaszczyznowej synergii poszczególnych segmentów biznesowych i poprzez zwiększanie udziału w rynku budowę wartości dla wszystkich interesariuszy. 

 

Doskonałość w dotychczasowych obszarach działalności + Wejście w nowe, perspektywiczne obszary działalności

 

Model biznesowy Grupy UNIMOT wpisuje się w globalne trendy dotyczące rosnącej roli energetyki odnawialnej, dystrybucji zaawansowanych paliw i biopaliw, z jednoczesną przebudową dotychczasowej działalności, w której innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii wpisuje się w długofalowy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej Grupy do 2050 roku.

 

Transformacja energetyczna jest motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy UNIMOT na lata 2024-2028. Wyodrębniliśmy kluczowe obszary rozwoju i zdefiniowaliśmy cele dla tego obszaru. 

 

  • Inwestycje w źródła własne wsparciem w rozwoju oferty oraz transformacji energetycznej Grupy Unimot. 
  • Wykorzystanie doświadczeń na rynku ciepłowniczym oraz społeczności energetycznych – RCEkoenergia i klaster energetyczny w Żywcu. 
  • Deklaracja inwestycji na minimalnym poziomie 50 proc. zysku netto w transformację energetyczną na przestrzeni 5 lat, co przełoży się na inwestycje na poziomie ok. 1 mld zł do 2028 r. 
  • Zeroemisyjność do 2050 r.

 

Jednocześnie każdemu z obszarów swojej działalności wyznaczyliśmy konkretny cel strategiczny, który rozpisany został na szczegółowe plany rozwojowe i inwestycyjne. Każdy z segmentów ma również założony poziom docelowego poziomu wyniku EBITDA w 2028 r.