GK Unimot za pośrednictwem spółki zależnej Unimot Energia i Gaz kontynuują- rozpoczętą w 2020 r. sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marką AVIA Solar. Grupa oferuje szereg usług związanych z projektowaniem, dostawą, montażem oraz uruchomieniem instalacji, a także możliwość odkupu energii z instalacji, magazynowania energii, a w razie potrzeby również sprzedaż energii. Udział w rynku odnawialnych źródeł energii ma w przyszłości
stanowić istotną wartość dodaną dla Grupy i przyczynić się do dalszej dywersyfikacji biznesu. Rok 2023 był okresem dynamicznych zmian w zakresie funkcjonowania segmentu. Osiągnięto kolejne płaszczyzny współpracy pomiędzy produkcją i sprzedażą komponentów a komplementarnym wykonawstwem wielkoskalowych instalacji. Zwiększono skalę wykonawstwa instalacji dla przemysłu w reżimie prawa budowlanego. Decyzje o wyjściu z rynku detalicznego zostały ocenione pozytywnie. Uruchomiona w 2021 r. przez GK Unimot linia produkcyjna polskich paneli fotowoltaicznych została rozbudowana, a jej moc zwiększyła się trzykrotnie i wynosi obecnie 45 MW rocznie. Osiągnięto założenia z poprzedniego roku, a dodatkowo wzbogacono ofertę o falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne, magazyny energii i akcesoria uzupełniające. Obecnie trwają prace nad poszerzeniem asortymentu o kolejne grupy produktów: pompy ciepła, konstrukcje oraz małe turbiny wiatrowe. Grupa UNIMOT upatruje swoich szans w dalszym rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno w zakresie wykonawstwa jaki i instalacji PV dla klientów biznesowych, wybudowania własnych źródeł wytwórczych OZE, a także uważnie przypatruje się możliwościom rynkowym wynikającym z perspektyw dofinansowania w tym zakresie. Jednocześnie zauważana jest istotna potrzeba magazynowania energii elektrycznej i stabilizacji/wydłużania profilu produkcyjnego z OZE, a także potencjał rozproszonej energetyki w ramach spółdzielni energetycznych i klastrów energii.
GK Unimot posiada w ofercie panele fotowoltaiczne, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne, związane z nimi urządzenia pochodzące z Chin, USA, a także produkty produkcji własnej.
Spółka za pomocą własnej sieci sprzedaży dociera do klientów z segmentu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających na terenie Polski.
OTOCZENIE RYNKOWE – MAKROEKONOMICZNE
Rynek instalacji fotowoltaicznych, zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i instytucjonalnych od kilku lat notuje wyraźne tendencje wzrostowe. Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym elementem na dachach domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, hal produkcyjnych lub magazynowych.
Na koniec grudnia 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 17 189,1 MW. Instalacje prosumenckie PV miały moc 10 749,22 MW. Ich liczba wyniosła 1 392 821 sztuki. /żródło: rynekelektryczny.pl/ Duży wkład w ten przyrost mieli prosumenci indywidualni korzystający z rządowych programu dopłat do instalacji „Mój Prąd”,
Wzrost kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców, powoduje coraz większe zainteresowanie instalacjami PV w segmencie przemysłowym. Przewidywany rozwój fotowoltaiki w kolejnych latach będzie wspierany przez zmiany w postrzeganiu szeroko rozumianej ekologii i tendencje do ograniczania zużycia paliw kopalnianych. Wzrosty cen energii i opłat dystrybucyjnych są motorem napędowym dla inwestycji związanych z budową szerokorozumianych instalacji przemysłowych OZE, co nie pozostaje bez uwagi Emitenta.
Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi obecnie 17 GW, podczas gdy rządowe plany zakładały osiągnięcie mocy 10 GW energii elektrycznej ze słońca dopiero w roku 2040. Podobny trend obserwowany jest na całym kontynencie, dlatego oferta polskich paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych rozwiązań dla fotowoltaiki skierowana jest na cały rynek europejski. Obecna sytuacja na świecie potwierdza, jak ważna jest jakość i solidność lokalnego dostawcy. Nieustanny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii pozwala natomiast zakładać, że oferta wysokiej jakości, polskich modułów fotowoltaicznych z gwarancją dobrej dostępności będzie stanowić odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie.